Vízia GMB

Našou víziou je tvoriť vyhľadávaný verejný priestor, kde sa cítia vítané rozmanité komunity. Interpretáciou umenia podnecujeme otvorené myslenie.

Galéria mesta Bratislavy vznikla v roku 1961 ako samostatná kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta Slovenskej republiky. Základným poslaním galérie je cieľavedome a systematicky zhromažďovať, odborne spracovávať, ochraňovať, dokumentovať a verejnosti sprístupňovať zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia formou výstav, stálych expozícií, vedecko-výskumnej, vzdelávacej a edičnej činnosti. GMB systematicky buduje zbierku ako súčasť kultúrneho dedičstva mesta Bratislavy. Dnes spravuje viac ako 35 000 zbierkových predmetov, ktoré dokumentujú vývoj výtvarného umenia na Slovensku od obdobia gotiky po súčasnosť. Časť zbierky GMB tvoria diela starého stredoeurópskeho umenia.
Detail

Výstavný plán 2024

Čo môžete vidieť v GMB

Galéria mesta Bratislavy pripravuje v roku 2024 bohatý výstavný plán, ktorý bude doplnený o vzdelávacie programy a sprievodné podujatia určené odbornej i širokej verejnosti. Výstavný plán začína projektami uskutočnenými na prelome rokov 2023 a 2024. V roku 2024 sa návštevníci galérie opäť môžu tešiť na rôznorodú ponuku slovenského i zahraničného výtvarného umenia, individuálne retrospektívne výstavné projekty, skupinové a tematické reprezentatívne výbery, kritické a konfrontačné prístupy v medzigeneračných dialógoch.
Detail

Cenník služieb

Vstupenky, programy pre školy, podujatia, fotografovanie, reprodukcie, rešerš a prenájmy.

Vstupenky môžete zakúpiť na pokladniach obidvoch palácov alebo online v detaile podujatia. Každá vstupenka, či už na program, alebo výstavu, oprávňuje zákazníka k jednorazovej návšteve všetkých výstav v danom paláci. Pri pokladni je možná platba kartou. Ceny vstupeniek sa pri každej akcii líšia.
Detail

Budovy

Mirbachov palác

Mirbachov palác patrí k najzachovalejším budovám v pôvodnej architektúre starého Prešporka. Rokokový klenot postavený na mieste starej zástavby, ktorá sa spomína už v roku 1459 ako CURIA CIVITATIS alebo WEITE HOF. Ešte v druhej polovici 17. storočia to bola drevená stavba, v ktorej sa podľa záznamov konali v roku 1666 evanjelické bohoslužby (spoluvlastníkom susedných domov je dodnes Evanjelická cirkev a. v.). Majitelia budovy sa rýchlo striedali: v roku 1636 ho vlastnil rod Illésházy, potom mesto a následne bohatý pivovarník Michael Spech. Ten po strhnutí starej stavby na niekoľkých stredovekých parcelách v rokoch 1768 – 1770 postavil honosný palác, pravdepodobne v podobe, akú poznáme dnes. Nepochybne kvalitný autor projektu – architekt – je neznámy. Možno sa však domnievať, že pracoval vo Viedni. Poznáme len meno murárskeho majstra – Matthaeus Höllrigl. Michael Spech po dokončení stavby palác predal.
Detail

Pálffyho palác

Doslova ním prechádzala história. Jeho neoceniteľná hodnota a zvláštnosť spočíva v skutočnosti, že v jedinom architektonickom objekte je zachytených a viditeľných veľké množstvo zásadných historických a architektonických etáp vývoja mesta. V suteréne môžeme vidieť dôkazy keltského osídlenia (oppidum) z 1. storočia – šachtu na uskladňovanie potravy, hrob a nálezy dokladujúce bezprostrednú blízkosť mincovne. Rímske obdobie ilustruje množstvo sekundárne použitého stavebného materiálu v murive objektu – zreteľne je viditeľný v zachovaných ranostredovekých múroch románskeho paláca z 13. storočia. V suteréne a na prvom poschodí budovy bolo pri záchrannom výskume v rokoch 1981 – 1987 objavené jadro mestského gotického paláca s kaplnkou – hviezdicová klenba z 15. storočia. Časť muriva, tiež z 15. storočia, možno vidieť na treťom poschodí vo výstavnej sieni. Slovanské obdobie zanechalo svoje stopy v suteréne – nález štyroch hrobov z 9. a z polovice 10. storočia. Ďalšie stavebné úpravy pochádzajú až zo 17. a 19. storočia (v neskoroklasicistickom slohu).
Detail

História GMB

Už viac ako 60 rokov zvelaďujeme a staráme sa o zbierky umenia mesta Bratislavy. Vznik galérie sa odvíjal od uznesenia mestských orgánov z 13. decembra 1958, keď vznikol Vlastivedný ústav mesta Bratislavy. Združoval štyri strediská: Múzeum mesta Bratislavy, Mestskú galériu, Regionálnu knižnicu a Mestské pamiatkové stredisko. Do Mestskej galérie sa v rokoch 1959 – 1961 vyčlenili diela výtvarného charakteru zo zbierok Mestského múzea. Mestská galéria ako samostatné mestské kultúrno-výchovné zariadenie bola zriadená s účinnosťou od 1. januára 1961. Prehistória zbierky však siaha až do 19. storočia, keď bolo v roku 1868 na podnet Prešporského (Bratislavského) okrášľovacieho spolku založené Mestské múzeum.
Detail

Ľudia

Organizačná štruktúra GMB

Zamestnancov GMB môžete kontaktovať e-mailom alebo telefonicky v čase 9.00 – 14.00.
Detail

Pre novinárov

Press kity pre novinárov rozposielame pred výstavami a významnými podujatiami či novými publikáciami. V press kitoch nájdete tlačovú správu, fotografie vo webovej a tlačovej kvalite a informáciu o sprievodných programoch k danej výstave. Press kity nájdete aj na podstránkach o výstavách v sekcii na stiahnutie. Ak máte záujem o rozhovor s kurátorom, výtvarníkom, či iné špeciálne požiadavky, kontaktujte nás priamo.
Detail

Kontaktné údaje

Galéria mesta Bratislavy je inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.
Detail